Wasze zabawki

Kupując zabawki, które będą narzędziem Waszej wspólnej zabawy i pracy, pamiętaj że muszą być one bezwzględnie bezpieczne dla psa. Zabawka nie może być zbyt mała, by pies nie mógł jej połknąć, lub zadlawić się nią. Nie może być też zbyt duża, by pies łatwo i pewnie za nią chwytał. Piłki wykonane z twardej gumy mogą nadmiernie ścierać uzębienie psa. Dodatkwo miękkie zabawki mogą być ściskane przez psa, co możedodatkowoje nakręcać.
Unikajmy na treningach zabawek piszczących. Pies powinien zwracać uwagę na nasze komendy głosowe, a nie piski wydawane przez zgniataną zabawkę.

Sznurek, na którym umocowana jest zabawka nie powinien być ostry. Jego długość musi być dostosowana do wzrostu przewodnika i wielkości psa. Podczas przeciągania się z psem nie można się nad nim pochylać.

Nigdy nie stosuj jako zabawki kijów i patyków. Po złamaniu mogą utkwić psu w pysku, lub w przewodzie pokarmowym. Poza tym zabawka ma być naszym atrybutem pracy z psem. Ma być nagrodą, za dobrze wykonaną pracę. Pies musi jej pragnąć. Jeśli stosujemy patyki jako zabawki, pies na spacerze w lesie może sobie sam znaleźdź patyk i przez to sam siebie nagrodzić.

Bardzo dobrym narzędziem pracy jest piłkaz miękkiej gumy na sznurku. Psy chetnie bawią się piłkami, sznurek daje nam mozliwośćkontroli psa podczas zabawy, dodatkowo piłkę łatwo schować przed psem w dłoni. Przy wielu ćwiczeniach, gdy musimy szybko nagrodzić psa,podczas ćwiczenia trzymamy piłkę zamkniętą w dłoni (by pies jej nie widział) i w odpowiednim czasie wyrzucamy ją.

Możliwość komentowania jest wyłączona.